Nedir bu SSSS !..

Son zamanlarda Amerika'ya seyahat eden yolcuların biniş kartlarında (boarding pass) SSSS kodu görülmeye başladı. Bu kod sadece Türkiyeden ABD ye uçan yolcularda değil, Bir başka ülkeden veya farklı havayolları ile veya transit olarak ABD ye giden yolcularda da olabilmektedir.

Nedir bu SSSS !..
Bu içerik 161 kez okundu.

SSSS ( Secondary Security Screening Section) yani Türkçesi ; "İkincil Güvenlik Tarama Seçimi" dir. Biniş kartınızda bu kod varsa, Seyahat güvenliğini artırmaya yönelik risk tabanlı ön tarama programında radara takıldınız demektir. :)

Bu sistem riskli olarak belirlenen yolcuların isimlerini havayolu listeleri ile karşılaştırarak taramakta ve eşleşen isim olması halinde daha yolcu havalimanına gitmeden tespit edilmiş olmaktadır. Dolayısıyla bu yolcu biniş kartını aldığında SSSS ibaresi kendisini hazır bekliyor.

Kartında SSSS kodu olan yolcunun güvenlik kontrolleri daha detaylı, bagajları elle kontrol ediliyor hatta bu işlemler sırasında vereceği yanıtlarda analiz ediliyor. Şayet herşey yolunda giderse yine uçuyorsunuz ama bu size biraz daha stresli bir zaman yaşatıyor.

TSA veritabanı oluştururken başka kriterleri göz önünde bulunduruyor mesela Tek yön rezervasyon yapan yolcular, Biletini Nakit alan yolcular hatta biniş kartlarını Sosyal Medyada paylaşmış olmanız bile olabilir.

Bu sebeple kendini bilen yolcular için SSSS kodu korkulacak bir şey değil ancak güvenlik formaliteleri daha yoğun bir süreci işaret eder. Bu sebeple uçuş emniyet kurallarına uyunuz ayrıca biniş kartlarının da uçmak için olduğunu, Sosyal medyada paylaşmamanız gerektiğini de hatırlarım.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Furkan Eymen’e Neden Yardım Etmeliyim?
Furkan Eymen’e Neden Yardım Etmeliyim?
Zafer Şahin Özturan Akdeniz Belediye başkanı Aday Adayı
Zafer Şahin Özturan Akdeniz Belediye başkanı Aday Adayı