Astronominin Alt Dalları Nelerdir?

Astronomi (gök bilimi) kısaca gök cisimlerinin özelliklerini, birbirleriyle ilişkilerini ve gök olaylarını inceleyen bilim dalı olarak nitelendirilebilir. Astronomi tarih öncesinde var olan nadir bilim dallarından biridir bu sebeple tarihi kaynaklarda sıkça bahsedilir.

Astronominin Alt Dalları Nelerdir?
Bu içerik 746 kez okundu.

            İlk zamanlarda astronomi yön bulmada ve yıldızların konumlarını bakarak zamanı belirlemede kullanılmıştır. Günümüzde ise astronomi ''Teorik Astronomi'' ve ''Gözlemsel Astronomi'' olmak üzere ikiye ayrılmaktadır. Sonuç olarak teknolojinin gelişmesi ile astronomi daha farklı bir şekle bürünmüştür. Bu da astronomi bilimine olan ilginin gün geçtikçe artmasına sebep olmuştur. Astronomi çok geniş bir çalışma alanına sahip olduğu için belirli alt dallara ayrılmaktadır.

 Astromatematik: Çekim kuvveti altındaki gök cisimlerinin yörüngelerinin bulunması, gözlemlenen verilerin sayısal olarak değerlendirilmesini konu edinen alt bilim dalıdır

 Astrokimya: Evrende bulunan dünya dışı elementleri, kimyasal maddeleri ve bu maddelerin birbiri ile ilişkilerini inceleyen bilim dalıdır. Özellikle moleküler gaz bulutlarını inceleyen bir bilimdir. Bu nedenle astrokimya, astronomi ve kimya bilimlerinin birleşmesiyle oluşmaktadır.

Astrobiyoloji: Astrobiyoloji diğer adı ile egzobiyoloji evrende yaşamın ortaya çıkmasını ve evrimini oluşturan jeokimyasal ve biyokimyasal etkilerini ve süreçlerini konu alan bilim dalıdır; bir başka deyişle, evrende biyolojik oluşumun, değişimin, dağılımın ve canlıların geleceğinin incelenmesidir.

 Arkeoastronomi: Eski çağlarda astronomi ile ilgili yapılan araştırmaları ve bilgi edinme çabalarını anlamak için yapılan arkeolojik kalıntılar üzerindeki çalışmalara verilen isimdir. Arkeoloji ve astronominin birleşimi olarak düşünülebilir.

 Astrojeoloji: Gezegenler, asteroitler, kuyruklu yıldızlar, gök taşları ve doğal uyduların jeolojisini inceleyen aynı zamanda yerbilimde özellikle akanyıldızları (meteor) konu eden alt bilim dalıdır.

            Astronomi alt dalları varlığını sürdürmekte ve her geçen gün gelişmektedir. İlerleyen zamanlarda insanların hayal bile edemediği seviyelere gelmesi düşünülmektedir. Bu sebepten daha hızlı gelişebilmek adına alt dallara ayrılmıştır.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Furkan Eymen’e Neden Yardım Etmeliyim?
Furkan Eymen’e Neden Yardım Etmeliyim?
Zafer Şahin Özturan Akdeniz Belediye başkanı Aday Adayı
Zafer Şahin Özturan Akdeniz Belediye başkanı Aday Adayı