Sanayi Modernliğin Ölçüsü Müdür?

Sanayi ülkelerin kalkınması için çok önemli faktördür. Sanayi devrimi sayesinde birçok ülke hem insan enerjisinden hem de harcamalardan tasarruf etmiştir.

Sanayi Modernliğin Ölçüsü Müdür?
Bu içerik 333 kez okundu.

Gelişmiş ve modern sanayiyi doğru ve etkili kullanmak gerekmektedir. Çevreye ve insan sağlığına pekiyi geldiği söylenemez. Kalıcı hastalıklara, çevre kirliliğine sebep olabilir.

            Sanayi ülkeler arasında bir modernlik ölçüsü olarak görülür. Sanayi gücün ne kadar çoksa gelirinde o kadar iyidir. Adeta güç gösterisidir. Sanayi devrimi öncesinde işçiler, ihtiyaçlarını el yapımı yaparlardı. Bu iş çok zahmetli ve masraflıydı. Sanayi devriminden sonra ihtiyaçlar için makine gücü kullanılmaya başlandı. Makine gücü sayesinde kaba, kalın ve kalitesiz olan maddeler yerini nazik, ince işleme ve kaliteli maddelere bıraktı.

            Bu maddeler sayesinde hammadde isteği de arttı. Bu hammadde isteği yanında ülkeler hırçınlaştı. Medeniyet adı altında kendilerine bağlı koloni cumhuriyetler kurdu. Koloni cumhuriyetlerin hammaddelerini adeta sömürdü. Koloni cumhuriyetler sayesinde köle sayısı da arttı. Ülkeler arasında koloniler için savaşlar çıktı. Bu savaşta en çok etkilenenler ise Afrikalı koloni cumhuriyetler etkilendi, en çok zararı onlar gördü.

            Dünya sanayileşme adı altında çok fazla olaylar, savaşlar gördü. Sanayi modernliğin adeta simgesi haline geldi. Ama makine gücünün yanlış kullanılması dünya üzerinde kalıcı etkiler bıraktı. Siyasi kavramda güç gösterisi haline geldi. Hammaddeler yanlış kullanım sonucu çok çabuk tüketilmeye başlandı. Bu hammaddeler için ülkeler yıkıldı ve yerlerine yeni ülkeler getirildi. Ekonomiler çöktü, ekonomiler arttı. Batı ve doğu ekonomisi çok farklılık gösterdi. Çevre kirliliği çok fazla arttı. İnsanlar öldürüldü. Irkçılık dünya üzerinde haddinden fazla artış gösterdi. Ama her şeye rağmen sanayi modernliğin ölçüsü olarak kalamaya devam etti, devam edecektir. Ve bu tutum devam ederse dünya daha çok olay görecektir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Zafer Şahin Özturan Akdeniz Belediye başkanı Aday Adayı
Zafer Şahin Özturan Akdeniz Belediye başkanı Aday Adayı
Türkiye'nin yüzde 8'i 65 yaş üstünde
Türkiye'nin yüzde 8'i 65 yaş üstünde