Endüstriyel Yazıcıların Farkı Nedir?

Endüstri alanında kullanılan pek çok yazıcı çeşidi vardır. Bunları diğer alanlardan ayıran fark çok kapsamlı ve alana yönelik olmalarıdır. Ayrıca sert ve bükülebilir şekillere baskı verebilecek özelliktedirler. İki önemli endüstriyel yazıcı türü bulunmaktadır.

Endüstriyel Yazıcıların Farkı Nedir?
Bu içerik 419 kez okundu.

 3D Yazıcıların Farkı

 Esasen hobi amaçlı kullanılan bu yazıcılar endüstri alanında da kullanılmaktadır. Flaman denen malzemenin eritilmesi ile istenilen şekli oluşturan bu yazıcılar malzemelerin seri üretimi için kullanılmaktadır. Örneğin bir otomobil sanayisinde plastik tampon üreten bir firma bu yazıcıları kullanabilmektedir. Bu teknolojinin bazı avantajları vardır. Mesela baskı yapmak için daha küçük alan kaplayan cihazlara indirgenmiş olmalarıdır. Bilgisayar ile bağlantılı şekilde çizimler yapılır. Çok pratik şekilde kullanılabilmektedir. Malzemeyi tek parça halinde ve tek seferde üretmektedir. Üretilen malzeme plastik olmasına rağmen oldukça sağlamdır.

 

 4D Yazıcıların Farkı

 3D yazıcıların yaptığı her baskıyı rahatlıkla yapabilen bir makinedir. Kullanımı henüz yaygın olmamakla birlikte endüstride kullanımının yayılması ile devrim niteliği taşıyacak bir niteliktedir. 3D yazıcıdan farkı ise bu cihazların akıllı yapıda olmasıdır. Bu cihaz istenilen şekli elde etmenin yanı sıra bükülebilir ve katlanabilir kapaklı yapıları da üretebilmektedir. Aynı zamanda kendi kendini tamir edebilme özelliğine de sahip olan bu cihazlar kalın ve sert yapıda baskıları sağlayabilmektedir. Örneğin yazıcı kendi üzerindeki bir çatlağı birleştirip eski haline getirebilecek bir özelliğe sahiptir. Bir diğer özelliği ise diğer cihazların bir defada monte edemediği yapıları monte edebilmesidir.

Sende Yorumla...
Kalan karakter sayısı : 500
İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR X
Türkiye'nin yüzde 8'i 65 yaş üstünde
Türkiye'nin yüzde 8'i 65 yaş üstünde
Dünya’nın ilk kalem festivali İstanbul’da gerçekleşti
Dünya’nın ilk kalem festivali İstanbul’da gerçekleşti